Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Vědci a veřejnost v rozhodovacích procesech
Dne 25. října 2012 proběhla v pražském Karolinu mezinárodní konference Vědci a veřejnost v rozhodovacích procesech, jejímž hlavním cílem bylo otevřít diskusi o různorodých podobách vědění a jejich působení na pomyslných hranicích mezi vědou a politikou. Hlavním pořadatelem konference byl Institut sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci se Zeleným kruhem (zastřešující nevládní organizací), Mezioborovou sítí udržitelného rozvoje (MOSUR) a organizací Trust for Civil Society in CEE. Pořadatelům se podařilo vytvořit nabitý program, kde se odborné přednášky překrývaly s workshopy k aktuálním otázkám transformace současné vědy i problémům práce neziskového sektoru. Přes sto přihlášených účastníků tak mělo opravdu těžký výběr, nicméně všechny sekce nakonec našly své posluchače.
Konferenci otevřely přednášky Andrew Stirlinga z University of Sussex, Claudie Neubauer z Fondation Sciences Citoyennes a Zdeňka Konopáska z Centra pro teoretická studia UK. Jejich témata uvedla hlavní problémové okruhy konference: týkala se především možností, které má věda, pokud chce vstupovat do celospolečenských debat a využívat své expertizy k ovlivňování politické praxe na různých úrovních – což zahrnuje též teoretickou sebereflexi samotné vědy v tomto procesu. Byl představen široký okruh nástrojů pro takové aktivní zapojení vědy (metodických, finančních mechanismů atd.), i způsobů, jak tuto její novou roli uznat a zohlednit při posuzování kvality jejích výsledků. Kritický pohled na praktické zkušenosti s účastí veřejnosti i s projekty zaměřenými na její reflexi či hodnocení pak byl dobrým úvodem k diskusní části konference, které se účastnily osobnosti české vědy i politiky: Václav Bělohradský, Martin Potůček, Bedřich Moldan.
Téma konference se ukázalo jako plodné co se týče sledování proměn vědeckých paradigmat i hledání nových cest pro rozvoj společnosti v mnoha oblastech. Bylo přínosem pro otevření prostoru pro dialog různých společenských skupin, které spolu ve veřejném prostoru interagují, a pro zvýšení dopadu takových interakcí v oblasti jak vědy tak také politiky. Lze doufat, že dobrá vůle ze strany všech zúčastněných, která se projevila v organizaci konference i jejím celkovém průběhu a vyznění, nastartuje proces proměny alespoň v okruhu působnosti všech, kteří v programu či obsahu konference nalezli inspiraci pro vlastní činnost. Příznivci a pokračovateli široce pojatého dialogu mezi představiteli vědy a občanské společnosti se ovšem můžete stát i vy – na stránkách konference se zanedlouho objeví prezentace přednesených příspěvků.