Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Centrum pro otázky životního prostředí UK
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze (COŽP UK) je koordinátorem projektu. S cílovou skupinu tohoto projektu, tedy s vyskoškolskými studenty a pedagogy, úzce spolupracuje již od svého založení v roce 1992. COŽP UK dále získává, zpracovává a zprostředkovává informace týkající se udržitelného rozvoje, iniciuje vznik studijních programů, oborů a předmětů, napomáhá jejich akreditaci. Cetnrum pro otázky životního prostředí navazuje kontakty s odborníky v příslušných oborech a spolupracuje také se zahraničními institucemi. Výsledky své činnosti se snaží zprostředkovat nejen odborníkům, ale také široké veřejnosti.
Business Leaders Forum
Business Leaders Forum (BLF) je nezisková organizace, sdružující firemní subjekty. Prosazuje koncept společenské odpovědnosti v celé ČR a má odborné napojení/partnerství se CSR Europe a International Business Leaders Forum (IBLF), které operují mezinárodně se zaměřením na CSR a udržitelný rozvoj. Koncept společenské odpovědnosti chápou jako nástroj řízení k dosažení udržitelného rozvoje. BLF má zkušenosti se zapojováním jak podnikatelského sektoru, tak i akademické sféry či státní správy a samosprávy.
CzechGlobe
Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., dále jen CzechGlobe, je špičkové vědecké pracoviště Akademie věd České republiky, které prostřednictvím nejmodernějších vědeckých metod a technik zkoumá projevy a dopady globální změny klimatu.
Z poznatků CzechGlobe čerpá důležité informace pro řízení země vláda České republiky, dále Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství, Český hydrometeorologický ústav, Lesy České republiky a další významné státní instituce.
Zelený kruh
Cílem předkládaného projektu je posílení kontaktů, vznik sítě spolupráce mezi oborovými platformami udržitelného rozvoje, zapojení různých subjektů (VŠ, NNO, veřejné správy atd.) do odborného dialogu směřujícího ke zvýšení schopnosti formulace politik UR na různých úrovních. Zelený kruh je jakožto asociace ekologických nevládních organizací zcela přirozeným partnerem tohoto projektu. Zelený kruh zastřešuje prostřednictvím dvojí formy členství na devět desítek ekologických nevládních organizací převážně mimopražských, včetně několika dalších specializovaných síťových organizací (jako např. síť ekologických poraden).
Přírodovědecká fakulta JČU
Přírodovědecká fakulta JU vznikla z Biologické fakulty JU (založené 1991) dne 1. 8. 2007. Došlo tak k rozšíření odborného studia biologických oborů o chemické, fyzikální, matematické a informativní studijní programy a víceoborové vzdělávání budoucích učitelů. V současné době je možno studovat na 9 katedrách a 4 ústavech ( http://shp.prf.jcu.cz/binowiki/index.php?n=BINOLUPA.Katedry.)
Biologické centrum AV ČR
Biologické centrum AV ČR slučuje pět českobudějovických vědeckých ústavů (entomologický, hydrobiologický, parazitologický, molekulární biologie rostlin a půdní biologie) se společnou technickohospodářskou správou biologických pracovišť.
Součástí aktivit vědeckých pracovníků Biologického centra je pedagogická činnost, úzká spolupráce s Jihočeskou univerzitou ve vědě a výzkumu, výchově studentů i rozvoji společného areálu. Laboratoře Bilogického centra zajišťují vědeckou výchovu téměř stovky doktorandů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Ekologický institut Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Působí v Brně a v Hostětíně, zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím. Aktivity rozvíjí v širokém záběru od místního detailu po mezinárodní souvislosti "z Hostětína po Evropu". Veronica vydává od roku 1986 stejnojmenný environmentálně kulturní časopis, založila a rozvíjí ekologické poradenství v České republice a vybudovala Centrum Veronica Hostětín, kde ověřuje teoretické poznatky na modelových projektech udržitelného rozvoje. Odborná a vzdělávací činnost je určena pro nejširší veřejnost, odborníky, představitele a pracovníky veřejné správy, vzdělávací instituce, jiné nevládní organizace, učitele a studenty středních i vysokých škol, malé a střední podniky. Veronika proto vítá možnost aktivního zapojení se projektu, zejména do práce do platformy UR.
Vysoká škola finanční a správní
VŠFS byla v roce 2009 zařazena mezi univerzity. Stala se tak v pořadí druhou neveřejnou univerzitou v ČR. Nabízí vedle bakalářského a magisterského studijního programu i doktorandské studium a má dobře propracovaný systém celoživotního vzdělávání. Svým studijním zaměřením má k projektu mezioborová síť velmi blízko. Navíc se intenzivně věnuje problematice rozvoje ekonomické gramotnosti veřejnosti, gramotnosti, která je součástí jednoho z pilířů Strategie udržitelného rozvoje ČR (vláda ČR, 2004).
Katedra environmentálních studií FSS MU
Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií (FSS MU) realizuje výuku, která úzce souvisí se zaměřením projektu.
Třebaže jsou dnešní ekologické problémy způsobeny lidskou společností, věda na ně často reaguje pouhým přírodovědným monitorováním škod a hledáním technologických řešení. Obor Environemntální studia naproti tomu nahlíží tuto problematiku ze společenskovědní/humanitní perspektivy. Jeho cílem je pochopit, na pozadí základních znalostí přírodovědných, historické a kulturní zdroje ekologické krize a hledat možná východiska v konkrétních souvislostech sociálních, ekonomických, právních, politických, religionistických a dalších. Masarykova univerzita a Katedra environemtnálních studí, která je úzce spolupracuje s některými regionálními neziskovými organizacemi, hrají důležitou roli v procesu navazování užší regionální spolupráce v oblasti environmentálního vzdělávání.
V průběhu projektu dojde k zapojení studentů a pedagogů Masarykovy univerzity do plánovaných aktivit a k šíření získaných poznatků a zkušeností v moravském regionu. Masarykova univerzita tak přispěje k širšímu využití výsledků projektu.