Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Proběhlo: Mezinárodní jarní škola na téma udržitelného rozvoje 2014 (VCSE)
Ve dnech 30.3. - 5.4.2014 proběhla v Týnci nad Sázavou úspěšná mezinárodní jarní škola International Spring School on Sustainable Development 2014 uspořádaná Centrem pro otázky životního prostředí UK v rámci projektu MOSUR. Účastníky jarní školy bylo 18 studentů ze 6 evropských zemí na úrovni bakalářského a magisterského studia mnoha různých studijních oborů. Z toho bylo podpořeno 13 českých mimopražských studentů. Vysokou odbornost a mezinárodnost programu zajistilo 10 zkušených zahraničních lektorů.
Kurz International Spring School on Sustainable Development 2014 byl závěrečnou jarní školou pořádanou Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy ve spolupráci s Open University of the Netherlands v rámci projektu Mezioborová síť udržitelného rozvoje - MOSUR.
Během této týdenní mezinárodní jarní školy se studenti blíže seznámili s konceptem udržitelného rozvoje a konkrétními příklady z praxe. Důraz byl kladen na interaktivní a diskuzní formu výuky. Komunikačním jazykem celého kurzu byla angličtina.
Sylabus kurzu
NEDĚLE – 30. BŘEZNA
Úvod do kurzu, seznámení účastníků, diskuze založená na vypracovaných esejích (viz 1. výše)
PONDĚLÍ – 31. BŘEZNA
Udržitelný rozvoj a e-learning: Přednášky na téma Udržitelného rozvoje, vzdělávání pro udržitelný rozvoj a e-learning (de Kraker) kombinované s praktickým workshopem World Café studující různé perspektivy udržitelného rozvoje a interaktivními aktivitami na posílení kritického a systémového myšlení, skupinová aktivita na téma e-learningu (Kapitulčinová)
ÚTERÝ – 1. DUBNA
Udržitelné zdroje energie: Přednáška na téma Udržitelnosti energie z vodních zdrojů (Gebauer), případová studie na téma vodních elektráren, workshop na téma zdrojů energie (Iftode)
Odpadové hospodářství: Přednáška na téma Udržitelná produkce a konzumace a Prevence městského odpadu (Martinho, Caeiro), případová studie na téma prevence odpadů (Disterheft)
Klimatická změna a adaptace: Přednáška a případová studie na téma Adaptace na změnu klimatu v přímořských oblastech (Karrasch)
Ochrana životního prostředí a kulturního dědictví: Přednáška a případová studie na téma Geoconservation in Hateg Country Dinosaur Geopark (Andrasanu, Ciobanu)
STŘEDA – 2. DUBNA
Udržitelná spotřeba: Přednáška a případová studie na téma Decoupling (Weinzettel)
Udržitelný turismus: Přednáška a případová studie na téma Udržitelný turismus a region (Diethart, Botetzagias)
Potravinové systémy: Přednáška a interaktivní vzdělávací aktivity na téma Potravinové systémy a udržitelnost (Kapitulčinová)
Voda: Přednáška a diskuze na téma Vodní zdroje v Jordánsku (Barton)
Skupinová příprava studentů na celodenní exkurzi – vypracování úkolu (informace o významných místech navštívených během exkurze)
ČTVRTEK – 3. DUBNA
Exkurze do vodní elektrárny Štěchovice – úvodní film o vltavské vodní kaskádě, výrobě elektřiny, typech vodních elektráren, komentovaná prohlídka provozu elektrárny
Procházka po naučné stezce Svatojánské proudy s komentářem o místním kulturním dědictví (vorařství, tramping, apod.)
Skupinová práce studentů – závěrečné vypracování úkolu
PÁTEK – 4. DUBNA
Skupinová práce studentů – závěrečné vypracování úkolu
Individuální práce studentů – závěrečné vypracování eseje na wiki
Shrnutí výsledků jarní školy – reflexe studentů
SOBOTA – 5. DUBNA
Návrat do Prahy
Informace o pozvánce na AJ stráknách a v propagačním posteru.
Pracovní stránky kurzu a fotodokumentace zde