Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Proběhl workshop „Svět po roce 2015 - vzdělávání k udržitelnosti“
Dne 22. ledna 2014 proběhl v Informačním centru OSN v Praze praktický jednodenní workshop pro zájemce o aktivní formy vzdělávání se zaměřením na udržitelný rozvoj a globální agendu po roce 2015. Workshop byl organizován Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze (COŽP UK) ve spolupráci s Informačním centrem OSN (UNIC).
Zpráva z workshopu
Na workshopu „Svět po roce 2015 - vzdělávání k udržitelnosti“ se sešlo 25 účastníků z různých sfér vzdělávání – učitelé základních a středních škol, vysokoškolští učitelé, VŠ studenti různých oborů, vzdělávací pracovníci z NNO a ekocenter, a také několik zástupců soukromého sektoru i státní správy.
Dopolední program zahrnoval představení účastníků, úvod do globálních souvislostí a rozvojové agendy po roce 2015 od Michala Brožy, vedoucího UNIC, a představení dobrovolné globální iniciativy na podporu udržitelného rozvoje - Pyramida 2030 - od Dany Kapitulčinové z COŽP UK a zároveň národního kontaktu iniciativy.
Po tomto úvodním bloku začala praktická část workshopu – seznámení s interaktivní vzdělávací aktivitou „Pyramida udržitelnosti“, která je základem iniciativy Pyramida 2030. Účastníci se v této fázi rozdělili do menších skupinek a postupně diskutovali nad strukturovanými otázkami týkajícími se „udržitelného rozvoje a systému vzdělávání v ČR“. Své poznatky pak sdíleli se všemi účastníky a zároveň pokládali na jednotlivá „patra“ Pyramidy dle následující struktury:
1. Co se děje?
2. Proč se to děje?
3. Co s tím můžeme udělat?
4. Jak to můžeme udělat?
5. K čemu se dnes můžeme zavázat?
Účastníci workshopu tak postupně přišli s několika nápady o tom, jak zlepšit situaci ohledně konceptu UR v Česku - např. propagace aktivit pro zlepšení komunikace o UR mezi jednotlivými sektory a aktéry, podpora diskuzních platforem, podpora lokálních koordinátorů aktivit o UR, kurzy pro školy o UR atp. Na závěr pak sepsali několik návrhů toho, k čemu jsou schopni a ochotni se do budoucna zavázat a každý účastník podepsal návrh (či návrhy), které by chtěl dle vlastních možností splnit.
Anonymní evaluace workshopu ukázala, že si účastníci nejvíce cenili diverzity účastníků z různých sfér vzdělávání a možnosti výměny informací. Celkově byl workshop „Pyramida udržitelnosti“ velmi kladně hodnocen jakožto nový interaktivní nástroj pro diskuze ohledně udržitelnosti a někteří účastníci projevili zájem ho v budoucnu využít ve svých vzdělávacích aktivitách.
Odkazy
Pozvánka a program celého workshopu
Stránka iniciativy Pyramida 2030 v AJ
Fotodokumentace
Kontakt
Více informací o workshopu je možné získat od Dany Kapitulčinové z COŽP UK na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Workshop byl organizován Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Informačním centrem OSN jako součást projektu MOSUR (Operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost - OP VK). Za finanční podporu OP VK děkujeme.