Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Celosvětový Summit o udržitelném rozvoji skončil - co to pro nás znamená?
V pátek 22. 6. 2012 v brazilském Rio de Janeiro skončilo největší setkání světových politiků, které mělo dát impulz pro další udržitelný vývoj planety. Účastnilo se ho více než 190 států světa, 12 000 delegátů a celkem 45 000 lidí. V centru pozornosti byla 2 důležitá témata: zelená ekonomika v kontextu udržitelného rozvoje a odstranění chudoby; a dále vytvoření nového institucionálního rámce pro udržitelný rozvoj. Specifickými, tzv. kritickými oblastmi, kterými se konference zabývala, jsou dále zaměstnanost, energie, rozvoj měst a udržitelné využívání území, potraviny a zemědělství, voda, oceány a katastrofy.
Velký význam mělo zapojení všech tzv. významných společenských skupin (tzv. Major Groups), mezi něž patří vědecká a technická komunita, nevládní organizace, představitelé místních samospráv, farmáři, mládež a další. Zainteresované nevládní organizace sehrály roli už při přípravě závěrečného dokumentu a také návrh Sustainable Development Goals, ke kterému se opatrně přistoupilo, je z jejich dílny. Představitelé občanské společnosti z celého světa také pro jednání konference společně podepsali závěrečný manifest (Manifesto of the Peoples’ Sustainability Treaties) a vytvořili 14 dohod (tzv. sustainability treaties), například dohodu o udržitelné výrobě a spotřebě, o formách vládnutí, o společenské odpovědnosti firem, o environmentální výchově a vzdělávání na vysokoškolské úrovni… Z iniciativy Centra pro otázky životního prostředí se do dialogu o závěrech Ria+20 zapojily i české významné společenské skupiny – jimi připravený dokument byl zaslán české vládě a také uplatněn v rámci celosvětové debaty o udržitelném rozvoji. Jeho plný text i diskusi s ním související lze nalézt zde.
Související články viz Envigogika a Česká pozice: článek Jirky Dlouhého nebo Jany Dlouhé
Rekapitulaci závěrů Summitu a jeho přínosu najdete zde.