Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Účast na tematických konferencích a workshopech (MUNI)
V rámci projektu se uskutečnily čtyři výjezdy pedagogických pracovníků a doktorských studentů Masarykovy univerzity na konference a workshopy tematicky zaměřené na ekologickou ekonomii a politickou ekologii. Přínosem zahraničních výjezdů je prohloubení odborného zázemí v oblasti ekologické ekonomie a politické ekologie, napojení na další sítě zabývající se ekologickou ekonomií v Evropě včetně navázání nových osobních kontaktů s výzkumníky ze Španělska, Rakouska, Velké Británie, Polska a dalších zemí. Došlo také k rozšíření a definování programu dlouhodobé spolupráce v oblasti výměn studentů i pedagogických pracovníků mezi Universitat Autonóma de Barcelona a Katedrou environmentálních studií MU.
Více informací:
V roce 2011 se uskutečnil výjezd RNDr. Nadi Johanisové, Ph.D. z Katedry environmentálních studií MU na mezioborový mezinárodní workshop zaměřený na nový koncept ekonomické lokalizace pořádaný výzkumným centrem Ecological Economics and Integrated Assesment Unit ICTA na Autonomní univerzitě v Barceloně. Související náplní cesty bylo i setkání s mezinárodně uznávaným ekologickým ekonomem prof. Joan Martinezem-Alierem a dohoda na dlouhodobé spolupráci mezi zmíněnými pracovišti.
Druhým výjezdem byla účast na 3. mezinárodní konferenci o nerůstu (degrowth) v Benátkách v roce 2012 (Univeristet di Venezia, 3rd International Conference on Degrowth for Ecological Sustainability and Social Equit) zaměřené například na organizaci nerůstové sítě, na finanční krizi a lokální měny, a na politicko-ekonomické aspekty přechodu na tzv. nerůstovou ekonomiku. Došlo také na spolupráci na tvorbě a zapojení se do sítě akademických pracovníků ve sféře „degrowth“, kteří se na různých univerzitách ve světě, zejména v Evropě, podílejí na výzkumu v této oblasti.
Třetím výjezdem v červnu 2013 byla účast Evy Fraňkové, Ph.D. na 10. mezinárodní konferenci Evropské asociace ekologické ekonomie (10th International Conference of the European Society for Ecological Economics) pod názvem ESEE 2013: Ecological Economics and Institutional Dynamics; čtvrtou a poslední zahraniční cestou pak účast na intenzivním workshopu politické ekologie Research Design and methods in Political Ecology, pořádaném pracovištěm pro ekologickou ekonomii ICTA univerzity Universitat Autonóma de Barcelona.