Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují
Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.
Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:
Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku
COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci
Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)
Recenzovaný časopis Envigogika
Dlouhodobé stáže pracovníků Veronicy
Byla realizována měsíční a dvoutýdenní zahraniční stáž pracovníků Veronicy Jana Labohého a Hany Machů do britského CATu (Centre of Alternative Technology).
Pracovník organizace Labohý zde působil v oddělení ZeroCarbonBritain 2030, které se věnuje výzkumu, medializaci a propagaci rychlých dekarbonizačních scénářů a fungování nízko a bezuhlíkové ekonomiky v kontextu Velké Británie. V rámci stáže pracoval jako plnohodnotný člen týmu a účastnil se veškeré práce týmu. Současně pro účely nové publikace zpracoval výzkum o mezinárodním a evropském kontextu dekarbonizace. Jejím výstupem byly dvě prezentace o rychlých dekarbonizačních scénářích v zemích EU, jednak pro členy výzkumného týmu a jednak pro všechny zaměstnance CATu. V rámci stáže měl zároveň možnost seznámit se se strukturou organizace, jejím řízením a prací jednotlivých oddělení. S kolegyní Hanou Machů absolvoval několik setkání ohledně fungování a prodeje výukových a vzdělávacích programů.
Pracovnice organizace Machů měla možnost se důkladně seznámit s fungováním vzdělávacího oddělení CATu a prozkoumat jednotlivé objekty ekologického zábavního parku. Zaměřila se zejména na principy vysvětlování složitých jevů (jako globální změna klimatu) pro jednotlivé cílové skupiny. V rámci své stáže se tak seznámila s novým způsobem, jak tato témata komunikovat prostřednictvím interaktivních prezentací a mechanických pomůcek. Zároveň jsem možnost se účastnit několika výukových programů pro základní a střední školy, zaměřených na výuku v problematice ekologické stopy, alternativních zdrojů energie, zacházení s energií a možnosti ekologicky šetrného životního stylu. V rámci práce ve vzdělávacím oddělení měla navíc možnost účastnit se programů pro školy v tzv. Ekokabinách – ubytovacích zařízení s nižším standardem, které umožňovaly měřit veškerou spotřebu všech energií a vstupů. V současné době chystáme způsob, jak poznatky, které získala, využít při fungování našeho centra v Hostětíně.