Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují

Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.

Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:

 

Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku

COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci

Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)

Webová encyklopedie Enviwiki

Recenzovaný časopis Envigogika

 

Dlouhodobé stáže pracovníků Veronicy

Byla realizována měsíční a dvoutýdenní zahraniční stáž pracovníků Veronicy Jana Labohého a Hany Machů do britského CATu (Centre of Alternative Technology).

Pracovník organizace Labohý zde působil v oddělení ZeroCarbonBritain 2030, které se věnuje výzkumu, medializaci a propagaci rychlých dekarbonizačních scénářů a fungování nízko a bezuhlíkové ekonomiky v kontextu Velké Británie. V rámci stáže pracoval jako plnohodnotný člen týmu a účastnil se veškeré práce týmu. Současně pro účely nové publikace zpracoval výzkum o mezinárodním a evropském kontextu dekarbonizace. Jejím výstupem byly dvě prezentace o rychlých dekarbonizačních scénářích v zemích EU, jednak pro členy výzkumného týmu a jednak pro všechny zaměstnance CATu. V rámci stáže měl zároveň možnost seznámit se se strukturou organizace, jejím řízením a prací jednotlivých oddělení. S kolegyní Hanou Machů absolvoval několik setkání ohledně fungování a prodeje výukových a vzdělávacích programů.

Pracovnice organizace Machů měla možnost se důkladně seznámit s fungováním vzdělávacího oddělení CATu a prozkoumat jednotlivé objekty ekologického zábavního parku. Zaměřila se zejména na principy vysvětlování složitých jevů (jako globální změna klimatu) pro jednotlivé cílové skupiny. V rámci své stáže se tak seznámila s novým způsobem, jak tato témata komunikovat prostřednictvím interaktivních prezentací a mechanických pomůcek. Zároveň jsem možnost se účastnit několika výukových programů pro základní a střední školy, zaměřených na výuku v problematice ekologické stopy, alternativních zdrojů energie, zacházení s energií a možnosti ekologicky šetrného životního stylu. V rámci práce ve vzdělávacím oddělení měla navíc možnost účastnit se programů pro školy v tzv. Ekokabinách – ubytovacích zařízení s nižším standardem, které umožňovaly měřit veškerou spotřebu všech energií a vstupů. V současné době chystáme způsob, jak poznatky, které získala, využít při fungování našeho centra v Hostětíně.

Novinky

Založení RCE Česko

Dne 27. dubna 2017 byla oficiálně zahájena činnost Regionálního centra expertizy Česko. Po více než ročním úsilí Centra pro otázky životního prostředí UK bylo toto sdružení úspěšně akreditováno Univerzitou OSN (United Nations University, UNU) a bylo mu uděleno právo používat značku RCE. V České republice je RCE Česko prvním sdružení tohoto typu, ačkoliv síť Regionálních center expertizy v celém světě dnes tvoří více než 150 těchto sdružení. Ve střední a východní Evropě se tento model spolupráce uplatnil jen minimálně – doposud existovala jen 4 RCE v Albánii, Rusku a Srbsku. Zápis z úvodního zasedání RCE si můžete stáhnout zde.

Toto RCE je přímým pokračováním projektu MOSUR. O RCE Czechia se můžete více dozvědět na jeho webových stránkách.

Článek o našem projektu MOSUR vyšel v časopisu I-Forum

V časopisu Univerzity Karlovy I-Forum vyšel rozhovor s Janou Dlouhou o projektu MOSUR. Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách I-Fora

 

Vyjde soubor případových studií regionálního udržitelného rozvoje

Připravujeme soubor případových studií, který představí případy (ne)udržitelného regionálního rozvoje, a to především z hlediska rolí společenských aktérů. Tyto studie budou analyzovány z hlediska procesů sociálního učení probíhajících na místní úrovni; najdou také uplatnění ve vysokoškolské výuce jakožto základ místně zakotveného učení na této úrovni. Postupně budou zařazeny do Envigogiky a vyjdou jako její zvláštní číslo; z hlediska praxe mohou posloužit jako modelový příklad určité společenské situace. Základ souboru případových studií, které vyjdou do konce roku 2014, naleznete zde.

 

Projekt MOSUR úspěšně skončil - aktivity pokračují

Projekt MOSUR oficiálně skončil dne 30. 4. 2014, mnohé z aktivit projektu však pokračují i nadále:

Časopis Envigogika

EnviWiki - webová environmentální encyklopedie

PLATFORMA - nově připravovaná webová stránka o UR na vysokých školách

 

Hledání na webu

Kontakt

Kontakt: Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí, José Martího 407/2, 162 00 Praha 6, tel: 220 199 460, e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stránky projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

esf