Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují

Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.

Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:

 

Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku

COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci

Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)

Webová encyklopedie Enviwiki

Recenzovaný časopis Envigogika

 

Studenti a studentky fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity absolvovali semestrální stáže ve Veronice

IMG 5056Šest studentů a studentek z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity absolvovali semestrální stáž v Ekologickém institutu Veronica. Studenti a studentky byli v rámci stáže seznámeni s praktickými aspekty práce v environmentální neziskové organizaci. Stáž byla koncipována a realizována v několika tematických oblastech tak, aby byl student komplexně proškolen a to jak v praktické, tak teoretické rovině.

Studenti a studentky se v rámci stáže podíleli na:

 * aktivitách projektu na ochranu klimatu a přípravě kampaně na ochranu klimatu Hodina Země 2013, absolvovali náslech v ekologické poradně pod vedením ekoporadce, včetně zpracování odborných dotazů a odborných článků,

* podíleli se na organizaci Exkurze po úspěšných energetických projektech v Brně dne 27. 3. 2013, semináře o Obnovitelných zdrojích energie dne 3. 4. 2013 a Ovocnářského semináře realizovaných ve dnech 11. - 12. 4. 2013 v Hostětíně, akci Den Země na Špilberku, která se konala v Brně dne 20. 4. 2013, Sázení vánočních jedliček dne 21. 4. 2013 v Brně - Soběšicích, Exkurze do Centrální kompostárny v Brně dne 23. 4. 2013, Exkurze do sklárny v Kyjově realizované dne 25. 4. 2013, na organizaci akce Světelný cirkus konané dne 24. 4. 2013, na propagaci Ekologické poradny Veronica na festivalu Jeden Svět dne 25. 3. 2013, a Praktického workshopu o ekonakupování, který se konal dne 8. 3. 2013 v Brně.

Studenti absolvovali tří denní pobyt v Centru Veronica Hostětín, kde participovali na zdejších projektových aktivitách včetně práce v ukázkovém sadu, pracovali v redakci časopisu Veronica - s archivem časopisu, na redakčním systému článků elektronického archivu a přípravě výroční zprávy organizace. V rámci této části stáže se zapojily rovněž do programu „přírodní zahrady“ a podíleli se na otevření Ukázkové přírodní zahrady v Hostětíně dne 24.6.2013 Za oblast projektového managementu a projektové administrativy byli proškoleni o systému fundraisingových strategií NNO, o projektovém cyklu a projektové administrativě v praxi, byli rovněž zapojeni do přípravy průběžných a závěrečných zpráv projektů organizace.

Za oblast Ochrany přírody se podíleli na přípravě výukových materiálů pro ukázkový sad, monitoringu čapích hnízd, péči o hendikepovaného živočicha a absolvovali čištění netopýřích štol včetně odborného výkladu.

Studenti v rámci stáže pracovali na tvorbě ekoporadenských materiálů a nástrojů, participovali na distribuci ekoporadenských materiálů a byli zapojeni do provozních aktivit organizace.

Novinky

Založení RCE Česko

Dne 27. dubna 2017 byla oficiálně zahájena činnost Regionálního centra expertizy Česko. Po více než ročním úsilí Centra pro otázky životního prostředí UK bylo toto sdružení úspěšně akreditováno Univerzitou OSN (United Nations University, UNU) a bylo mu uděleno právo používat značku RCE. V České republice je RCE Česko prvním sdružení tohoto typu, ačkoliv síť Regionálních center expertizy v celém světě dnes tvoří více než 150 těchto sdružení. Ve střední a východní Evropě se tento model spolupráce uplatnil jen minimálně – doposud existovala jen 4 RCE v Albánii, Rusku a Srbsku. Zápis z úvodního zasedání RCE si můžete stáhnout zde.

Toto RCE je přímým pokračováním projektu MOSUR. O RCE Czechia se můžete více dozvědět na jeho webových stránkách.

Článek o našem projektu MOSUR vyšel v časopisu I-Forum

V časopisu Univerzity Karlovy I-Forum vyšel rozhovor s Janou Dlouhou o projektu MOSUR. Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách I-Fora

 

Vyjde soubor případových studií regionálního udržitelného rozvoje

Připravujeme soubor případových studií, který představí případy (ne)udržitelného regionálního rozvoje, a to především z hlediska rolí společenských aktérů. Tyto studie budou analyzovány z hlediska procesů sociálního učení probíhajících na místní úrovni; najdou také uplatnění ve vysokoškolské výuce jakožto základ místně zakotveného učení na této úrovni. Postupně budou zařazeny do Envigogiky a vyjdou jako její zvláštní číslo; z hlediska praxe mohou posloužit jako modelový příklad určité společenské situace. Základ souboru případových studií, které vyjdou do konce roku 2014, naleznete zde.

 

Projekt MOSUR úspěšně skončil - aktivity pokračují

Projekt MOSUR oficiálně skončil dne 30. 4. 2014, mnohé z aktivit projektu však pokračují i nadále:

Časopis Envigogika

EnviWiki - webová environmentální encyklopedie

PLATFORMA - nově připravovaná webová stránka o UR na vysokých školách

 

Hledání na webu

Kontakt

Kontakt: Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí, José Martího 407/2, 162 00 Praha 6, tel: 220 199 460, e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stránky projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

esf