Projekt ukončen, aktivity sítě pokračují

Projekt Mezioborová síť udržitelného rozvoje byl úspěšně ukončen 30. 4. 2014, aktivity sítě však nadále pokračují.

Tyto původní stránky projektu budou aktualizovány pouze ve výjimečných případech, pro pokračování aktivit je třeba přejít na následující webové stránky:

 

Regionální centrum expertízy Česko - pro další spolupráci subjektů v Česku

COPERNICUS Alliance - pro mezinárodní spolupráci

Mezinárodní projektu UE4SD (běžel v letech 2013-2016)

Webová encyklopedie Enviwiki

Recenzovaný časopis Envigogika

 

Mezinárodní letní škola programu ISPoS

Hora Svaté Kateřiny - Pohled z Nové vsi

Letní škola organizovaná v rámci společného studijního programu ISPoS – Interdisciplinary Study Program on Sustainability zajišťovaného Centrem pro otázky životního prostředí UK a Institut für Umweltkommunikation, Leuphana Universität Lüneburg (instituce, která v současné době nese titul UNESCO-Chair “Higher Education for Sustainable Development“) proběhla 3. – 10. 9. 2011.

isposLetní škola proběhla v září roku 2011 v česko-německém pohraničí, na terénní základně Hora Svaté Kateřiny v jazyce anglickém.

 

Program je založen na interdisciplinární mezinárodně organizované výuce v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje, kterou vedou učitelé participujících vysokých škol a účastní se jí studenti z Čech a Německa. Letní škola se orientovala na problematiku udržitelného rozvoje v globálním a především regionálním měřítku – zaměřila se na problémy projevující se v oblasti severočeského regionu, Krušných hor a podkrušnohoří. Ve výuce byla využita a dále rozpracována případová studie o hlavních problémech tohoto regionu.

dbuV současné době je LŠ akreditována v rámci Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze pro studenty bakalářského stupně a je ohodnocena 3 ECTS kredity. Výuka je součástí mezinárodní sítě spolupráce ve výuce životního prostředí a udržitelného rozvoje Virtual Campus for Sustainable Europe (VCSE, viz http://www.vcse.eu/). Běží v rámci projektu ISPoS (http://www.czp.cuni.cz/ispos) podporovaného nadací DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).

 

Program letní školy a výsledky práce studentů viz http://www.czp.cuni.cz/vcsewiki/index.php/Summer_school_2011.

 

leuphanaInstitute for Environmental & Sustainability Communication
Leuphana University Lüneburg
Kontakt: Simon Burandt
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

UK_logo_hnedeCentrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze
Kontakt: Jana Dlouhá
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel. +420 220 199 485
http://www.czp.cuni.cz/

Novinky

Založení RCE Česko

Dne 27. dubna 2017 byla oficiálně zahájena činnost Regionálního centra expertizy Česko. Po více než ročním úsilí Centra pro otázky životního prostředí UK bylo toto sdružení úspěšně akreditováno Univerzitou OSN (United Nations University, UNU) a bylo mu uděleno právo používat značku RCE. V České republice je RCE Česko prvním sdružení tohoto typu, ačkoliv síť Regionálních center expertizy v celém světě dnes tvoří více než 150 těchto sdružení. Ve střední a východní Evropě se tento model spolupráce uplatnil jen minimálně – doposud existovala jen 4 RCE v Albánii, Rusku a Srbsku. Zápis z úvodního zasedání RCE si můžete stáhnout zde.

Toto RCE je přímým pokračováním projektu MOSUR. O RCE Czechia se můžete více dozvědět na jeho webových stránkách.

Článek o našem projektu MOSUR vyšel v časopisu I-Forum

V časopisu Univerzity Karlovy I-Forum vyšel rozhovor s Janou Dlouhou o projektu MOSUR. Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách I-Fora

 

Vyjde soubor případových studií regionálního udržitelného rozvoje

Připravujeme soubor případových studií, který představí případy (ne)udržitelného regionálního rozvoje, a to především z hlediska rolí společenských aktérů. Tyto studie budou analyzovány z hlediska procesů sociálního učení probíhajících na místní úrovni; najdou také uplatnění ve vysokoškolské výuce jakožto základ místně zakotveného učení na této úrovni. Postupně budou zařazeny do Envigogiky a vyjdou jako její zvláštní číslo; z hlediska praxe mohou posloužit jako modelový příklad určité společenské situace. Základ souboru případových studií, které vyjdou do konce roku 2014, naleznete zde.

 

Projekt MOSUR úspěšně skončil - aktivity pokračují

Projekt MOSUR oficiálně skončil dne 30. 4. 2014, mnohé z aktivit projektu však pokračují i nadále:

Časopis Envigogika

EnviWiki - webová environmentální encyklopedie

PLATFORMA - nově připravovaná webová stránka o UR na vysokých školách

 

Hledání na webu

Kontakt

Kontakt: Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí, José Martího 407/2, 162 00 Praha 6, tel: 220 199 460, e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Stránky projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

esf